Національний заповідник "Давній Галич"

 

Національний заповідник "Давній Галич" створено згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1994 року №81 "Про державний історико-культурний заповідник у м. Галичі Івано-Франківської області" та Указом Президента України від 11 жовтня 1994 року №587/94 "Про національні заклади культури" і підпорядковано Міністерству культури та мистецтв України (нині - Міністерство культури України).

Заповідник існує на базі комплексу пам'яток історії та культури, об'єднаних між собою історично і ландшафтно. Заповідник є культурно-освітнім і науково-дослідним закладом.

Основною метою заповідника є виявлення, дослідження, реставрація, збереження, популяризація та використання культурної спадщини давнього Галича.

Давній Галич - столиця Галицького, а пізніше Галицько-Волинського князівств - унікальна історико-археологічна пам'ятка всеукраїнського значення. У 1994 р. на основі комплексу історичних та культурних пам'яток ХІ-ХVІІ століть було створено державний історико-культурний заповідник, який згідно з Указом Президента України одержав статус національного і офіційну сучасну назву.

Поряд з церквами Св. Пантелеймона (ХІІ ст.), Різдва Христового (ХІV-ХVІ ст.), Успіння Пресвятої Богородиці (ХVІ ст.), костелом та монастирським комплексом Кармелітів (ХVІІ ст.) тут знаходяться згадана у Галицько-Волинському літописі Галичина могила, легендарна Княжа криниця, фундаменти величного кафедрального Успенського собору (ХІІ ст.) з місцем поховання князя Ярослава Осьмомисла та каплицею Св.Василія (ХV ст.). У селі Крилос, яке знаходиться на території заповідника, збереглася система оборонних споруд з кількома рядами потужних валів. На мальовничому пагорбі над Дністром височать мури Галицького замку IX-ХІІІ-ХVІІ ст. Крім цього, на території заповідника міститься майже 200 археологічних пам'яток, які документально засвідчують етапи зародження та подальшого розвитку історичного міста.

В цілому, на відміну від інших українських міст, де культурний шар минулих століть у переважній більшості дуже пошкоджений, а то й цілком знищений підземними комунікаціями та сучасними спорудами, княжий Галич ще зберіг скарби давньої культури. Вивченням пам'яток давнього Галича займається комплексна науково-дослідна експедиція, роботою якої керує дійсний член ICOMOS О.Б.Береговський.

Пам'ятки давнього Галича дбайливо зберігаються та реставруються. Протягом 1995-2011 років відреставровано історичний центр стародавнього міста з його пам'ятками, церкву Св. Пантелеймона, Успенську церкву, каплицю Св.Василія, ряд пам'яток народної архітектури. На центральній площі міста встановлено пам'ятник видатному державному діячеві давньої Русі-України князю Данилові Галицькому. Нині в стадії реставрації Галицький замок, костел кармелітів у Більшівцях, музеєфікуються фундаменти Успенського собору, що в Крилосі.

Адміністрація Національного заповідника «Давній Галич» знаходиться за адресою: 

вул. І.Франка,1, м.Галич, Івано-Франківська обл., Україна, 77100.

Тел:+38 /03431/ 2-16-63, 2-14-58, 2-18-03, 2-19-91.

Тел./факс +38 /03431/2-14-58, 2-19-91.

Е-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

 

Більше в цій категорії: « Храм Святого Пантелеймона