Галицькій археологічній експедиції – 50 років

11 липня 2019 р. минає 50 років, відколи в давньому Галичі почала діяти археологічна експедиція під керівництвом Вітольда Ауліха. З цієї нагоди в Національному заповіднику «Давній Галич» відбувся семінар, який провели спільно науковці установи та співробітники відділу археології Інституту українознавства ім. І. Крип'якевича НАН України (м. Львів).

Заступник генерального директора Національного заповідника «Давній Галич» з наукової роботи, кандидат історичних наук Семен Побуцький привітав учасників семінару, побажав усім науковцям плідної праці, закликав вшанувати учасників археологічної експедиції, які, на жаль, відійшли у вічність, а також пригадати ті найважливіші дослідження, які, власне, засвідчили, що Галич був не просто столицею князівства, а своєрідним Брюсселем у середньовічній Європі.

З привітаннями до присутніх звернулася завідувач відділу археології Інституту українознавства ім. І. Крип'якевича НАН України Наталія Булик. Вона зазначила, що історію нашої археологічної науки творять такі постаті, як А. Петрушевич, Й. Пеленський, Я. Пастернак, В. Ауліх.

Про перший рік роботи археологічної експедиції в Галичі в 1969 р., своє знайомство з видатним вченим Вітольдом Ауліхом, його дружиною Уляною Ярославівною розповів науковий співробітник Інституту українознавства ім. І. Крип'якевича НАН України Василь Оприск. Він, зокрема, пригадав, що Вітольд Вітольдович до всіх звертався на «ви», навіть до дев'ятикласника, котрий допомагав при розкопках, бо вважав, що ніхто не давав права «тикати» іншій людині.

Це був людяний, висококультурний, вихований вчений-інтелектуал, – наголосив В. Оприск, додавши, що Вітольд Ауліх мав багато напрацювань, мріяв видати монографію «Галич і Галицька земля», але, на жаль, не зміг цього зробити.

Про археологічні дослідження княжого Галича, які збагатили науку, повідомив доцент кафедри реставрації архітектурної і мистецької спадщини Національного університету «Львівська політехніка», науковий співробітник Інституту українознавства ім. І.Крип’якевича НАНУ, кандидат архітектури Юрій Лукомський. Під час роботи архітектурного загону Галицької археологічної експедиції було виявлено 16 об’єктів культурної спадщини.

Доцент кафедри архітектури та реставрації Національного університету «Львівська політехніка», кандидат архітектури Василь Петрик наголосив, що Крилоська гора повинна стати повноцінним заповідником, адже там у землі зберігається ще багато невиявлених пам'яток, які чекають свого часу. Він пригадав, як працював в експедиції під керівництвом Вітольда Ауліха, котрий допомагав порадою і морально підтримував студентів.

Про ще одного учасника Галицької археологічної експедиції, дослідника Ігоря Коваля, його внесок в українську історію, розповів львівський науковець Тарас Романюк. Він запропонував систематизувати наукові набутки – дослідження, що стосуються Галича, і не тільки княжого періоду.

Молодший науковий співробітник відділу охорони культурної спадщини Національного заповідника «Давній Галич» Олег Мельничук повідомив про археологічні дослідження на Подолі давнього Галича, під час яких було виявлено залишки сакральних споруд і жител мешканців, уламки кераміки та архітектурних деталей, металеві предмети, жіночі прикраси тощо.

По завершенні роботи семінару його учасники побували на екскурсії пам'ятками давнього Галича.

Любов Бойко.

Експедиції

Експедиції

У 2000 р. була створена Комплексна науково-дослідна експедиція Заповідника.Науковим консультантом ек...

28 бер. 2011 Hits:9472

Архітектура

Галицький замок

Визначний історик, один з дослідників давнього Галича А. Петрушевич навіть вважав, що на Замковій го...

05 квіт. 2011 Hits:17873

Костел кармелітів

Під час війни 1655 р. костел та будівлі монастиря були зруйновані й запустіли. Фундатором відбудови ...

02 квіт. 2011 Hits:7353

Церква Різдва Христового

Нікому з дослідників ще не поталанило встановити дати побудови церкви, хоча наукові пошуки тривають ...

02 квіт. 2011 Hits:8003