Музею караїмської історії та культури - 15 років

5 листопада 2019 року працівники Національного заповідника “Давній Галич» відзначили 15-ту річницю створення Музею караїмської історії та культури.

Караїмська громада Галича згадується ще за часів галицько-волинського володаря Данила Романовича. Про це дізнаємося з колофону (текст на останній сторінці рукописної чи старовинної друкованої книги, в якому подано дані про автора, час та місце створення цього твору) караїмського пергаментного молитовника, який до 1830 року знаходився  у кенасі міста Галича. В колофоні розповідається про переговори галицького князя Данила і монголо-татарського хана Батия у 1243 році.  Для забезпечення торгівлі між Руссю і Сходом володарі вирішили переселити  кримських караїмів у Галич. 1246 року 80 родин караїмів зі Солхату, Мангупа,  Кафи переселилися у стольний град і отримали привілей від короля Данила.

Для збереження історії та культури караїмської громади Галича 4 листопада 2004 року в Національному заповіднику «Давній Галич» було створено Музей караїмської історії та культури.

Модератор заходу, завідувач Музею, Роман Рарик розповів, що караїми Галича внесли вагомий вклад в історію міста і заслуговують на пошану та пам’ять. Ще багато документів караїмської історії потрібно дослідити і відкрити для наступних поколінь. Тому науковці Заповідника мають чимало пошукової та дослідницької роботи, пов’язаної з історією караїмської громади міста Галича.

Заступник генерального директора з охорони пам’яток Володимир Дідух привітав колектив Музею караїмської історії та культури зі святом. Він розповів про вклад попередніх працівників Заповідника під керівництвом Івана Юрченка  у створенні Музею, а також  наголосив на потребі розвитку експозиції і збереженні караїмського кладовища у Залукві. Промовець констатував, що поки-що не вдалося впровадити  у життя проект «Музей-вулиця караїмів Галича».

На святкування 15-ої річниці караїмського музею прибув онук останнього газана Галича Марка Леоновича Віктор Леонович, галицький караїм Шимон Морткович з донькою Наталею. Вони розповіли багато цікавого про  історію своїх родин. Між працівниками Заповідника та гостями відбулося живе спілкування, під час якого вони ділилися спогадами про караїмську громаду Галича.

Віктор Леонович передав  Музею фотографії з сімейного архіву та  документи, які розповідають про   історію родини газанів  Леоновичів, а також пообіцяв подарувати раритетний експонат -   підсвічник свого діда Марка Леоновича.

У рамках святкування науковці Музею підготували виставку документів, присвячену останньому галицькому газану Марку Леоновичу та його родині. Молодший науковий співробітник Надія Васильчук презентувала зі свого архіву фотографії конференцій, семінарів, видань книг, присвячених історії караїмської громади міста Галича, а також відкриттю Музею караїмської історії та культури, яке відбулося  4 листопада 2004 року.

Володимир Дідух запросив галицьких караїмів до участі у наукових конференціях Заповідника,  до спільної праці на ниві дослідження історії та культури караїмів Галича.

 

Марія Костик.

Галерея зображень

Експедиції

Експедиції

У 2000 р. була створена Комплексна науково-дослідна експедиція Заповідника.Науковим консультантом ек...

28 бер. 2011 Hits:9156

Архітектура

Галицький замок

Визначний історик, один з дослідників давнього Галича А. Петрушевич навіть вважав, що на Замковій го...

05 квіт. 2011 Hits:17356

Костел кармелітів

Під час війни 1655 р. костел та будівлі монастиря були зруйновані й запустіли. Фундатором відбудови ...

02 квіт. 2011 Hits:7224

Церква Різдва Христового

Нікому з дослідників ще не поталанило встановити дати побудови церкви, хоча наукові пошуки тривають ...

02 квіт. 2011 Hits:7746