Ірина Дибко-Филипчак.На перехресті років

25 березня минуло 95 років від дня народження відомої української письменниці, нашої землячки, членкиніМіжнародного ПЕН-клубу (США) Ірини Дибко-Филипчак.Народиласявона 1925 року в с. Більшівці біля Галича тодішнього Станіславівського повіту. Померла у США в 2012 році.

Пані Ірину я знала особисто. Вона кілька разів приїжджала в Україну – в рідні Більшівці, в Самбір на Львівщині, звідки походив її «коханий ладо» – чоловік Борис Филипчак. В Самборі підтримувала тісні контакти з родиною Семчишин,РостиславоюФедак, головою Союзу українок Самбірщини, та іншими представниками місцевої інтелігенції, зокрема з товариства «Бойківщина», яке очолював Василь Семчишин. З ними п. Ірина приїжджала в Більшівці.

Під час однієї такої поїздки я познайомилася з письменницею після творчої зустрічі, яку організували в Народному домі Більшівців її земляки, записала інтерв’ю – працювала тоді редактором відділу народознавства газети «Галицьке слово». Після цього впродовж десятка років ми листувалися з п. Іриною, в листах вона часто надсилала написані від руки вірші, які я публікувала на літературній сторінці часопису.

Життя ІриниДибко-Филипчак було нелегким. На її долю випало чимало випробувань: розлука з рідною землею, гіркий полин чужини і біль утрат…

Дитинство минуло в Більшівцях. З теплотою пригадувала п. Ірина своїх батьків, які шанували все українське, тож саме від них отримала непроминаюче почуття любові до України.

В одному зі своїх віршів поетеса писала:

Казав мені батько:

- Галич – місто святе.

І, пригорнувши мене,

ще казав він тоді,

що на нашій землі

святих місць чимало…

Після шести років навчання у вселюдній школі в с. Більшівцяхдівчина три роки вчилася в гімназії Урсулянок у Станіславові, але її довелось залишити, оскільки батьки не хотіли перейти на латинський обряд, змінити прізвище Дибкона польський лад.Коли Ірина покинула гімназію –склала іспиту педагогічний інститут на третій рік навчання.А далі почалася Друга світова війна, німецька окупація.Коли в 1944 році фашисти спалили Більшівці, батьки з доньками виїхали на територію Польщі. У Лодзі Ірину заарештувала німецька влада, їйінкримінували вбивство двох солдат... Дівчині довелось багато пережити. Як розповідала мені п. Ірина, її коси за ніч побіліли, про той страшний час нагадувавкарб на руці – табірний номер. При допомозі німецькогосолдата вдалося втекти з табору й уникнути смерті.

Після війни працювала в таборі переселенців у Зальцбургу, там познайомилася з майбутнім чоловіком Романом Шраменком. Ще був табір переміщених осіб в Австрії, а згодом сім’я емігрувала у США. Там у подружжя народилося троє дітей – сини Андрій і Юрій та донька Марта-Анна. Від них Ірина Дибко мала чотирьох онуків:Сіту, Павла, Ніну і Джесі.

Ірина Дибко-Филипчак була членкинею управи літературної організації – Міжнародного ПЕН-центру в Сполучених Штатах Америки, довгий час викладала у Школі українознавства в Пасейку. Не любила слова «українська діаспора», вважала, що краще вживати словосполучення «закордонні українці».

І.Дибко-Филипчакнадсилала менікниги, яких тоді не було в Україні, – «Сад Гетсиманський» Уласа Самчука, «Жовтий князь» Василя Барки, «Два колоски» Михайла Лавренка(про голодомор 1932-1933 рр.), «Історію України» Наталії Василенко-Полонської та ін. І звичайно, маю у власній бібліотеці видані за кордоном твори Ірини Дибко, які отримала від авторки: збірку оповідань «Білий Орел» (Філадельфія, 1980), збірки поезій «На перехресті років» (Нью-Джерсі, 1982), «По стежинах душі» (Потомак, 1996), поеми «Ґільґамеш»(Нью-Джерсі, США, 1884),«Ахнатон» (Буенос-Айрес, 1986), збірник поезій, оповідань, статей, доповідей «У саді думок» (Потомак, США, 2005), своєрідний перекладповісті Джорджа Орвела«Хутір тварин» тощо. На кількох книжках у моїй домашній збірці є власноруч написані письменницею гарні побажання.

Літературознавці дали високу оцінку творчості Ірини Дибко: «Свої спостереження і почування виказує Ірина Дибко естетичною формою, що її легко сприймає читач. Поетка любить життя, людину і природу, Божі створіння, тому й оточує їх любов’ю,ставиться до них з пошаною» (Василь Лев); «Поезія І. Дибко філософічна, медитативна, повчальна, вона має також виражену дидактичну й естетичну функції. Після прочитання збірки «На перехресті років» відчувається, як в душу проливається чисте і свіже повітря любови, краси і добра» (Петро Сорока, автор дослідження «Ірина Дибко-Филипчак.Літературний портрет»(Тернопіль, 1999).

«Бог дає кожній людині 7 років щастя», – казала пані Ірина про своє спільне життя з другим чоловіком Борисом,лікарем за професією, сином письменника Івана Филипчака. До слова, покійна дружина Б. Филипчака Софія Кучмєрчик була двоюрідною сестрою Папи Римського Івана-Павла ІІ.Разом зБорисом Филипчаком, а після його смерті в 1988 р. і сама п. Ірина докладала чимало зусиль, часу, енергії і коштів, щоб відчитати і відредагувати рукописи ІванаФилипчака. У США, а згодом і в Україні вийшли його твори «Кульчицький – герой Відня», «Дмитро Детько», «За вчительським хлібом», «Княгиня Романова», «Анна Ярославна – королева Франції» та ін.У 2001 році в тернопільському видавництві «Джура» коштом п. Ірини побачила світ ґрунтовна монографія Петра Сороки «Іван Филипчак». Літературний портрет» –на 450 сторінок з ілюстраціями.

Творчість нашої краянки, письменниці Ірини Дибко-Филипчак заслуговує на те, щоб її вивчали в школі, принаймні в форматі «Література рідного краю». Адже проживши більшу частину життя на чужині, Ірина Петрівна не забула рідної мови, написала і видала чимало власних книжок, переклала й упорядкувала твори інших авторів.

Любов Бойко.

back to top