Життєві уроки Ігоря Коваля

Уже минув рік як відійшов у засвіти відомий галицький науковець,  дослідник Галича, освітянин і просвітянин Ігор Михайлович Коваль (28.07.1960 – 05.05.2019).  І весь цей час, після такої непоправної втрати, усі зрозуміли  як нам його не вистачає. Адже він усім своїм єством любив рідну землю, любив людей, любив історію.

Я  не належав до близького кола друзів І. Коваля. Скоріш за все я вважав його своїм наставником і у великій мірі послідовником. Але, пригадавши усі, хоч і не часті, і зустрічі із ним я зрозумів, що відомий галичанин залишив нам кілька своїх настанов, кілька своєрідних життєвих  уроків, які можуть стосуватися не тільки мене, але й усіх тих, хто ступає на краєзнавчу чи наукову стезю.

Перший урок – це  постійна, довготривала і напружена праця. Ігор Коваль за своє життя написав досить багато статей, історичних розвідок, книг і рецензій. Інколи дивуєшся, як це могла зробити одна людина. Однак без постійних творчих пошуків та наполегливої роботи такого результату ніхто не досягне.

Другий урок – це різноплановість тем дослідника. Свого часу Ігор Коваль  розпочинав писати з історичного краєзнавства, а дійшов до вершин науки. Тільки смерть завадила йому стати доктором історичних наук.  Він автор археологічних, релігієзнавчих досліджень, історій окремих сіл, тем з історії визвольної боротьби, праць про дослідників Галича та навіть минулого крилоського футболу. А чого вартує його стаття  із нериторичним запитанням «Чому Галич став злиднем?», на яке прийдеться шукати відповідь ще не одному поколінню наших краян.

Третій урок – це активна громадянська позиція. Уже сам перелік посад І.Коваля свідчить про те, що йому була небайдужа доля рідної землі та України. Його життєве кредо «Робити добро людям не вимагаючи нічого взамін», промовисто характеризує цю непересічну людину. Він був учителем і директором, завідувачем  райвно та працівником управління освіти  області, очолював обласну «Просвіту» та викладав у Духовній семінарії і Прикарпатському університеті імені В.Стефаника, був депутатом Галицької районної та Івано-Франківської обласної рад.  Всюди, де б він не працював, оточуючі  любили і поважали за його простоту і душевну доброту.

Зрозуміло, що наукова праця Ігоря Коваля  ще не до кінця оцінена та не вивчена. Але уже  незабаром настануть такі часи, що за дослідженнями нашого науковця будуть написані і кандидатські, і докторські дисертації.

Згадуючи його через рік після смерті, зазначу, що Ігор Михайлович Коваль був не звичайною, а харизматичною людиною. Він був неугодний владі, бо на усе мав свій погляд, а у деяких аспектах навіть випереджував час. Це була дивовижна людина, яка, проживши непросте життя, зуміла залишити після себе вагомий слід. А наше завдання не тільки зберігати пам’ять про нього, але й дбати про те, щоб його труди на краєзнавчому полі та науковому поприщі  постійно були в полі зору сучасних та наступних дослідників. У цьому плані варто видати його ненадруковані праці, упорядкувати книгу спогадів, знайти можливість увіковічити його ім’я у назвах вулиць чи шкіл, щоб навіть час не був у силі затерти його світле ім’я. А ще піднімати славу нашого Галича, чого так бажав  великий галичанин Ігор Коваль.

 

Іван ДРАБЧУК

back to top