Галицькі різдвяні мотиви

На завершення 2020 року, 24 грудня в Картинній галереї Національного заповідника «Давній Галич» відкрилась виставка-перфоманс «Галицькі різдвяні мотиви». Як повідомив модератор дійства, завідувач науково-освітнього відділу Андрій Стасюк, цей духовно-мистецький проєкт поєднує три експозиції – інсталяцію Святвечора, сакральний простір Різдва Христового та добірку живописних робіт художника з Дніпра Станіслава Брунса.

Музичним супроводом виставки стала колядка «Щедрик» в обробці Миколи Леонтовича, яку виконали наукові співробітники заповідника Ольга Януш (фортепіано) та Роман Коновалов (сопілка).

Центральна частина зали облаштована у вигляді опільської світлиці напередодні Святвечора – ікони, прибрані вишитими рушниками, стіл з обрядовими стравами, за яким збирається родина, традиційний вертеп, ялинка… Сакральний простір також в очікуванні Різдвяного чуда – ікони, священничий одяг, Богослужбові книги… Й органічно доповнюють виставку картини художника з Дніпра Станіслава Брунса, які він подарував заповіднику після торішньої презентації свого доробку в Галичі.

Заступник генерального директора Національного заповідника «Давній Галич» з наукової роботи Семен Побуцький зазначив, що виставка не випадково відкривається саме 24 грудня, адже цього дня готуються до Святвечора християни, які відзначають Різдво за Григоріанським календарем. Семен Омелянович привітав колег з прийдешніми святами, подякував працівникам сектору фондів, науково-освітнього відділу, Музею історії Галича за організацію виставки.

Про магію Різдва, символізм свята, традиції, які збереглися на Опіллі, розповіла провідна наукова співробітниця сектору фондів Маріанна Бацвін. Вона, зокрема, пояснила розбіжності в часі святкування за різними календарями, звичаї, які побутують на наших теренах з глибини віків. Серед них – пошанування дідуха як символа предків, плетіння павука, виготовлення паперових витинанок і гірлянд, якими прикрашали оселю.

...Опільська хата. Образи під рушниками на стіні. Стіл, покритий вишитим обрусом… На ньому – Різдвяна свічка, хліб, кутя в макітрі, інші пісні страви – всього дванадцять. Святково вбрана господиня, статечний господар, коляднички-діти…

Напевне, кожен береже в серці милі спогади – від дитинства до сьогодення. Зрештою, сподіваюсь, і наші діти, й онуки так само будуть дотримуватися традицій святкування Рідзва Христового.

Любов Бойко.

Галерея зображень

Експедиції

Експедиції

У 2000 р. була створена Комплексна науково-дослідна експедиція Заповідника.Науковим консультантом ек...

28 бер. 2011 Hits:11124

Архітектура

Галицький замок

Визначний історик, один з дослідників давнього Галича А. Петрушевич навіть вважав, що на Замковій го...

05 квіт. 2011 Hits:20313

Костел кармелітів

Під час війни 1655 р. костел та будівлі монастиря були зруйновані й запустіли. Фундатором відбудови ...

02 квіт. 2011 Hits:8253

Церква Різдва Христового

Нікому з дослідників ще не поталанило встановити дати побудови церкви, хоча наукові пошуки тривають ...

02 квіт. 2011 Hits:8948