Мова – генетичний код нації

Щороку 21 лютого відзначається Міжнародний день рідної мови. Це свято започаткували в листопаді 1999 р. на сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захистити мовну й культурну багатоманітність народів світу.

Сьогодні в світі налічується близько 6 тисяч мов, 43 відсотки з них знаходяться під загрозою зникнення. Українці виборювали своє право говорити рідною мовою понад 350 років.

Перша згадка українських слів належить до V століття. В 448 році, в епоху Великого переселення народів, візантійський історик Пріск Панійський, перебуваючи на території сучасної України (в таборі гунського володаря Аттіли, який розгромив Римську імперію), у своїх етнографічних замітках записав слова «мед» і «страва».

У різні історичні періоди нашу мову називали по-різному – проста, руська, русинська, козацька тощо. Історично найуживанішою до середини ХІХ ст. була назва «руська мова».

Українська писемна традиція має тисячолітню історію. У кінці ХVІ – на початку ХІХ ст. освічене населення користувалося особливою системою письма – «козацьким скорописом», в котрому написання деяких букв відрізнялося від прийнятих у кирилиці. Після виходу в світ славнозвісної поеми Івана Котляревського «Енеїда» українська мова була прирівняна до літературної. Ще більш яскраво наша солов’їна засяяла у творах Тараса Шевченка. «Заповіт» Великого Кобзаря перекладений 147-ома мовами світу.

Перший офіційний Український правопис затверджено 17 травня 1919 р. на Загальних зборах Української академії наук. У 1933 р. з правопису була вилучена літера «ґ», а в 1990 – повернена знову.

Українська мова офіційно визнана однією з найкрасивіших: вона посідає друге місце в світі за мелодійністю (після італійської) та третє за красою лексики – після французької та перської. Сучасна українська мова, згідно зі Словником Національної академії наук України, налічує близько 256 тисяч слів і включена до списку мов, які успішно розвиваються в даний час. Наразі у світі українською володіють від 41 до 45 мільйонів осіб, а рідною її називають понад 37 мільйонів людей! До речі, в 1918-1920 роках українська мова була офіційною мовою Кубанської Народної Республіки.

За лексичним складом найбільш близькими до нашої мови є білоруська (84 %), польська (70 %), сербська (68 %). За фонетичними і граматичними особливостями українська мова подібна насамперед до білоруської, а також до чеської, словацької, польської, російської. Вона має безліч синонімів (до слова «бити» існує 45 відповідників), а ще в ній є багато зменшувальних форм, пестливих слів. Навіть вороги в нас – «воріженьки».

В українській мові, на відміну від решти східнослов’янських, іменник має 7 відмінків, у тому числі кличний. Цікаво, що найбільша кількість українських слів починається на літеру «П», найменш уживаною є буква «Ф».

За даними останнього дослідження Київського міжнародного інституту соціології і соціологічної компанії SOCIS 52,7 % громадян України вдома спілкуються українською мовою, ще 22,5 % – двома: українською і російською.

Любіть рідну мову, вивчайте її, розмовляйте нею!

Любов Бойко

Більше в цій категорії: « Гушалевичі Велика Українка »

Експедиції

Експедиції

У 2000 р. була створена Комплексна науково-дослідна експедиція Заповідника.Науковим консультантом ек...

28 бер. 2011 Hits:10149

Архітектура

Галицький замок

Визначний історик, один з дослідників давнього Галича А. Петрушевич навіть вважав, що на Замковій го...

05 квіт. 2011 Hits:18971

Костел кармелітів

Під час війни 1655 р. костел та будівлі монастиря були зруйновані й запустіли. Фундатором відбудови ...

02 квіт. 2011 Hits:7682

Церква Різдва Христового

Нікому з дослідників ще не поталанило встановити дати побудови церкви, хоча наукові пошуки тривають ...

02 квіт. 2011 Hits:8439