Велика Українка

25 лютого минає 150 років від дня народження Лесі Українки

Всесвітньо відома українська письменниця Леся Українка (літературний псевдонім Лариси Петрівни Косач) народилася 25 лютого 1871 року в інтелігентній родині. Батько Петро Антонович Косач – дворянин, високоосвічений поміщик, який любив літературу і живопис. Мати,  поетеса Олена Пчілка (Ольга Косач), була активною учасницею проукраїнського руху. Саме мама прищепила своїм дітям любов до рідної мови, української пісні, народної творчості і традицій. Дядько Лесі Українки – відомий український вчений, професор Михайло Драгоманов. Він мав значний вплив на становлення письменниці.

З малих літ Леся захоплювалася мистецтвом, мала неабиякий хист до музики, навчалася гри на фортепіано. Навчилася читати, маючи чотири роки, а в п’ятирічному віці майбутня поетеса почала писати драматичні твори.  Дев’ятирічна Леся створила свій перший вірш «Надія» під впливом звістки про долю тітки Олени Косач (в одруженні Тесленко-Приходько), засудженої на заслання за участь у революційному русі.

Ні долі, ні волі у мене нема,

Зосталася тільки надія одна:

Надія вернутись ще раз на Вкраїну,

Поглянути ще раз на рідну країну…

Загалом Леся Українка написала понад 100 віршів і 20 драматичних творів, вміщених у три збірки.

До 5 класу дівчинка навчалася вдома, у приватних учителів, за програмою матері, котра також займалася освітою доньки. Увесь вільний час проводила з братом Михайликом. Рідні навіть кликали їх одним спільним словом – «Мишелосіє».

У дев’ятирічному віці Леся захворіла на важку хворобу, що в той час вважалася невиліковною – туберкульоз кісток. Крім того, що дівчинка терпіла нестерпний біль, їй доводилося по декілька місяців лежати з загіпсованими руками та ногою. Пізніше Леся постійно поглиблювала набуті знання, багато читала. Вона легко опановувала іноземні мови. Власне, згодом самостійно вивчила 11 мов, серед них латину і грецьку. Перекладала твори Гомера, Гюго, Байрона, Гейне, Шекспіра. Маючи 19 років, Леся Українка написала для молодшої сестри підручник «Стародавня історія східних народів». Творчий псевдонім поетеса запозичила в дядька Михайла Драгоманова – він підписував свої публіцистичні твори «Українець».

Леся не лише писала вірші, а й створювала нові слова – завдяки їй для нас звичними стали лексеми «промінь», «напровесні», а її мати, письменниця Олена Пчілка ввела в лексикон українців інше знайоме нам нині слово – «мистецтво».

Великим коханням поетеси був Сергій Мержинський. Йому присвячена лірична сповідь «Твої листи завжди пахнуть трояндами…» Леся перебувала на той час у санаторії, мала 26 років. Саме завдяки цьому почуттю за одну ніч біля ліжка коханого, що вмирав від сухот, була створена геніальна поема «Одержима». Пізніше письменниця одружилася з музикознавцем, фольклористом Климентом Квіткою.

Леся Українка все життя страждала від хвороб. 19 липня 1913 р., маючи всього 42 роки, відійшла в інші світи в м. Сурамі (Грузія), де разом з чоловіком перебувала на лікуванні.

За словами Івана Франка, тендітна й ніжна Леся Українка була «єдиним мужчиною в нашому письменстві». Попри постійний біль поетеса багато працювала і створила шедеври світової ваги. А наша видатна сучасниця Ліна Костенко в одному зі своїх віршів зауважує: коли ще край наш предковічний звали «Малоросія», то поетеса була Українкою!

 

Любов Бойко

Більше в цій категорії: « Мова – генетичний код нації

Експедиції

Експедиції

У 2000 р. була створена Комплексна науково-дослідна експедиція Заповідника.Науковим консультантом ек...

28 бер. 2011 Hits:10149

Архітектура

Галицький замок

Визначний історик, один з дослідників давнього Галича А. Петрушевич навіть вважав, що на Замковій го...

05 квіт. 2011 Hits:18971

Костел кармелітів

Під час війни 1655 р. костел та будівлі монастиря були зруйновані й запустіли. Фундатором відбудови ...

02 квіт. 2011 Hits:7682

Церква Різдва Христового

Нікому з дослідників ще не поталанило встановити дати побудови церкви, хоча наукові пошуки тривають ...

02 квіт. 2011 Hits:8440