У Галичі знищили анотаційну таблицю: локальний вандалізм проти історичної пам'яті

Одним з актуальних питань сучасного розвитку міста Галича є обговорення існуючих можливестей та створення нових атракцій для практичного залучення до міста туристів; розуміння того, що туризм є одним з секторів, який сприятиме додатковій популяризації міста і в майбутньому може стати одним з суттєвих джерел наповнення бюджету даного історично населеного пункту.

Над цими питанням вже майже три десятиліття фахово працює Національний заповідник "Давній Галич" та ряд окремих громадських ініціатив, як з самого Галича, так і небайдужі з обласного центру.

Звичайно, з кожним роком є певний поступ (ознакування місць та об'єктів, створення нових експозицій, проведення капітальних ремонтів пам'яток, організація фестивалів), але разом з тим є і знеохочення, коли знищується працю, яка вже здійснена для всієї громади.

Таким прикладом є знищення у березні 2021 р. анотаційної таблиці, яка була встановлена силами працівників Національного заповідника "Давній Галич" на приміщенні Народного дому, як ознакування історичної будівлі костелу Вознесіння Діви Марії (споруда якого стала осердям для будівництва районного будинку культури в 60 - их роках ХХ ст.).

Одним з ініціаторів встановлення цих двомовних (українсько - англійських) таблиць (їх встановлено в місті близько десятка) був славної пам'яті Ярослав Поташник (1959 - 2018). Фактично таблиці, які встановлені на історичних будинках Галича, також є згадкою про нього - як особу, яка любила місто і працювала для нього.

На Народному домі таблиця була встановлена у травні 2017 р. З огляду на призначення будівлі (бібліотека, концертний зал) та розташування поблизу автобусної зупинки, сотні людей змогли довідатися про минуле споруди.

На жаль, вже в листопаді 2018 р. було вперше зафіксовано акт вандалізму - по таблиці були нанесені удари і вона отримала ряд тріщин, було частково збито кріплення; разом з тим, вона ще продовжувала виконувати своє функціональне призначення.

Ймовірно, пошкодження були завдані під час дискотек, що відбувалися в Народному домі. На пропозиції відмінити дискотеки до часу встановлення винуватців, прозвучали обурені голоси - "не можна застосовувати колективну відповідальність; це не Радянський Союз"...

У березні цього року таблицю остаточно розбито і зірвано з кріплень. Один з цікавих об'єктів міста залишився без ознакування. Що далі?

Звичайно, потрібно відновити цю таблицю - а це додаткові кошти.

Доцільно було б, якщо Національна поліція України змогла встановити винуватців цієї події - хуліганство і вандалізм повинні бути покарані. Разом з тим, потрібно подумати над тим, щоб подібні випадки вандалізму на майбутнє були припинені - зокрема, за допомогою сучасних засобів фіксації та спостереження.

А найголовніше - самі галичани повинні любити своє місто, шанувати працю інших, популяризувати цікавинки міста серед своїх друзів. Якщо кожен відчуватиме себе частинкою міста, або знати, що силуети замку, мосту, церкви та інших домінант Галича є в його серці - тоді подібні випадки стануть неможливими.

Андрій Чемеринський

Галерея зображень

Експедиції

Експедиції

У 2000 р. була створена Комплексна науково-дослідна експедиція Заповідника.Науковим консультантом ек...

28 бер. 2011 Hits:10263

Архітектура

Галицький замок

Визначний історик, один з дослідників давнього Галича А. Петрушевич навіть вважав, що на Замковій го...

05 квіт. 2011 Hits:19198

Костел кармелітів

Під час війни 1655 р. костел та будівлі монастиря були зруйновані й запустіли. Фундатором відбудови ...

02 квіт. 2011 Hits:7736

Церква Різдва Христового

Нікому з дослідників ще не поталанило встановити дати побудови церкви, хоча наукові пошуки тривають ...

02 квіт. 2011 Hits:8535