Перший пам’ятник Галича. Коли деталі мають значення для збереження

Мабуть, для більшості жителів Галича та його відвідувачів було б загадкою - яка саме споруда є першим пам’ятником міста? Пам’ятником саме в тому розумінні, що він одразу був споруджений для вшанування певних осіб та подій, а не став ним з плином часом і в результаті надання йому цього статусу.

Цього року виповниться 163 роки, коли його було встановлено; вісім поколінь галичан з’явилися на світ з часу його спорудження. Цікаво, що найдавніший збережений пам’ятник Івано-Франківська є молодшим від галицького на 40 років (пам’ятник Адаму Міцкевичу, первинно встановлений у 1898 р., відновлений в 1930 р.); Коломиї на 19 років (пам'ятник на місці трону Казимира IV Ягайлончика, 1877 р.).

Галичани мають всі підстави для гордості за своє місто.

Цей пам’ятник – це пам'ятна колона, відкрита в жовтні 1858 р. на честь спорудження першого дерев’яного мосту на р. Дністер в Галичі та в подяку за співдію в цьому цісарсько-королівському наміснику Галичини графу Агенору Голуховському, який неодноразово відвідував місто.

На жаль, в період радянської окупації було цілковито забуто події, яким присвячено цю скульптурну споруду. Тогочасні путівники по Галичу, а також перші путівники незалежної України, називали різні варіанти присвяти пам’ятника – зокрема, на честь лікарів, які врятували місто від чуми; на честь галичан, які загинули в Талергофі; на честь Незалежності України, і навіть, трактували як звичайну скульптуру для прикраси.

Власне, таке забуття, а також і відсутність пам’ятної таблиці, допомогли пам’ятнику вціліти в період УРСР і тепер прикрашати сучасне місто. Щоправда, в 1998 р. до 1100-річчя з часу першої письмової згадки про місто його п’єдестал невідповідно облицювали, але цілісний вигляд зберегли.

В 2017 р. в результаті наполегливої роботи в архівах, науковим співробітникам Національного заповідника «Давній Галич» вдалося встановити як мету спорудження пам’ятника, так і текст пам’ятної таблиці. Цього ж року було проведено найпростіші ремонтно-реставраційні роботи щодо колони (чищення, фарбування) та благоустрій прилеглої території (нівеляція терену та встановлення оригінальної бруківки австрійського періоду).

Також в подальшому науковою установою відновлено пам’ятну таблицю і закріплено поруч анотаційний вказівник.

На жаль, впродовж чотирьох років зелені насадження (дерева), які росли поруч, здійснювали суттєвий руйнівний вплив на пам’ятник. Гілля під час вітрів пошкоджувало колону, стікаюча дощівка за короткий час суттєво змила шар фарбування; капітель частково почорніла і покрилася зеленим нальотом. Опадаюче восени листя додавало додаткових клопотів. Науковці заповідника зверталися до органу місцевого самоврядування з проханням зрізати насадження.

Зусиллями КП «Галичводоканал» (яке здійснює виконання робіт щодо благоустрою міста) це було здійснено. Цим кроком одночасно припинився подальший руйнівний вплив на колону і додатково відкрився кращий вид на неї. Справді, ніби деталь – короткочасна робота над порізкою дерев, але важливий ефект на подальші роки.

Потребою часу залишається оновлення шару фарбування колони, встановлення нових тротуарних бордюрів та прибирання валунів праворуч від пам’ятника (були встановлені в попередні роки для облагородження прилеглої території власником піцерії «Cool Pizza»). Цікавим було б відновити шар старої австрійської бруківки, яка б мала знаходитися в цьому місці під товстим шаром асфальту…

Пам'ятна колона є одним із символів Галича, туристичним «магнітом» сучасності та свідком історії розвитку транспортних сполучень в краї.

Довідково. В Галичині в період Австро-Угорської монархії було відкрито два пам’ятники наміснику цісаря графу Агенору Голуховському (1812 – 1875). Перший було споруджено у Галичі (в 1858 р. - «Його Ексцеленції Яснішому Вельможному Агенору графу Голуховському цісарському Наміснику королівств Галичини і Лодомерії і т.д. і т.д. мешканці повіту і міста Галича завдячують дійсну участь у побудові крайової дороги та мосту на Дністрі спорудили даний пам’ятник»), другий – у Львові в 1901 р. (знищений радянською владою в 1947).

Андрій Чемеринський

Галерея зображень

Експедиції

Експедиції

У 2000 р. була створена Комплексна науково-дослідна експедиція Заповідника.Науковим консультантом ек...

28 бер. 2011 Hits:10263

Архітектура

Галицький замок

Визначний історик, один з дослідників давнього Галича А. Петрушевич навіть вважав, що на Замковій го...

05 квіт. 2011 Hits:19198

Костел кармелітів

Під час війни 1655 р. костел та будівлі монастиря були зруйновані й запустіли. Фундатором відбудови ...

02 квіт. 2011 Hits:7736

Церква Різдва Христового

Нікому з дослідників ще не поталанило встановити дати побудови церкви, хоча наукові пошуки тривають ...

02 квіт. 2011 Hits:8535