«Острозька Біблія – перлина українського друкарства» (до 440-річчя з часу виходу Біблії з друку)

18 серпня в конференцзалі Національного заповідника «Давній Галич» відбулися історичні читання «Острозька Біблія – перлина українського друкарства» (до 440-річчя з часу виходу Біблії з друку). З цікавими доповідями і повідомленнями виступили науковці Марія Костик, Андрій Стасюк, Мар'яна Коваль. Завідувачка науково-дослідного відділу Національного заповідника «Давній Галич» Марія Костик розповіла про історію видання Острозької Біблії, її значення для подальших передруків Священного Письма. Доповідачка підкреслила, що книга стала канонічним текстом для православних церков. Острозькою Біблією послуговувався весь православний слов'янський світ.

Завідувач науково-освітнього відділу НЗДГ, кандидат історичних наук Андрій Стасюк озвучив тему «Острозька Біблія – серед службових книг Крилоського монастиря». Як припускає науковець, Священна Книга була присутня в Крилосі, ченці використовували її для релігійних потреб до ХVІІ ст. Пізніше Острозька Біблія була втрачена – вона могла потрапити в Центральний архів або музеї чи бібліотеки Львова.

Молодша наукова співробітниця науково-дослідного відділу установи Мар'яна Коваль повідомила про видатного діяча ХVІ ст. Івана Федорова (Федоровича), засновника книгодрукування на Русі, його видавничу діяльність у Львові та Острозі. Саме з цими містами пов’язані найважливіші періоди життя видатного книгодрукаря. У Львові вийшли друком «Діяння та Послання Святих Апостолів» і «Буквар, в Острозі побачило світ кілька книг, серед них – перша повна слов'янська Біблія, відома як Острозька.

12 серпня минуло 440 років із часу видання Острозької Біблії. Саме цього дня 1581 р. побачило світ перше повне видання всіх книг Святого Письма церковнослов’янською мовою. За словами мистецтвознавця Миколи Бендюка, князь Острозький запросив для перекладу Біблії найкращих фахівців – знавців латинської, грецької мов та івриту. Німецький гравер створив ілюстрації до книги – зображення Тріумфальної арки та козака-херувима. Острозька Біблія має 1256 сторінок, її тираж у межах 1,5-2,5 тисячі примірників. До наших днів дійшло 350 примірників Острозької Біблії, з них 50 є в Україні.

Любов Бойко

Експедиції

Експедиції

У 2000 р. була створена Комплексна науково-дослідна експедиція Заповідника.Науковим консультантом ек...

28 бер. 2011 Hits:10941

Архітектура

Галицький замок

Визначний історик, один з дослідників давнього Галича А. Петрушевич навіть вважав, що на Замковій го...

05 квіт. 2011 Hits:20044

Костел кармелітів

Під час війни 1655 р. костел та будівлі монастиря були зруйновані й запустіли. Фундатором відбудови ...

02 квіт. 2011 Hits:8149

Церква Різдва Христового

Нікому з дослідників ще не поталанило встановити дати побудови церкви, хоча наукові пошуки тривають ...

02 квіт. 2011 Hits:8850