До дня народження автора першої української Конституції Пилипа Орлика

21 жовтня 1672 року народився український політичний, державний і військовий діяч, Генеральний писар (1702-1709), гетьман Війська Запорізького у вигнанні (1710-1742), поет, публіцист Пилип Орлик – представник шляхетського роду Орликів (чеського походження), один з упорядників «Договорів і постанов» - конституційного акту, який іноді називають «першою в світі Конституцією».

Навчався Пилип Орлик в єзуїтському колегіумі у Вільні, а також у Києво-Могилянській колегії, яку закінчив у 1694 р. на відмінно. Під час навчання проявив талант ораторства й поезії, цікавився філософією і літературою. Окрім української мови, відмінно володів польською, болгарською, арабською, шведською, німецькою, латинською та церковнослов’янською.

З 1706 року Пилип  Орлик стає Генеральним писарем і довіреною особою гетьмана Івана Мазепи. Працював він і дипломатом, представляючи інтереси козацької держави по всій Європі. 5 квітня 1710 р. запорізькі козаки, яких іноді називають «першою українською політичною еміграцією», обрали Пилипа Орлика гетьманом України (у вигнанні). Обрання відбулося в присутності запорожців, генеральної старшини, козацтва, а також османського султана та шведського короля.

Пилип Орлик видав поетичні книжки: «Прогностик щасливий», приурочений полковнику Данилу Апостолу (1693), «Алкід Руський», присвячений Івану Мазепі, на честь полковника Івана Обидовського  «Гіппомен сарматський», а також залишив після себе багато листів і великий рукописний «Діяріуш подорожній» 1720-1733рр. , повна назва – «Діяріуш подорожній, який в ім’я Тройці найсвятішої, розпочатий в року 1720 місяця жовтня 10-го». «Діярій» є документом, що писався як особистий щоденник, який охоплює кілька років життя гетьмана у вигнанні, він цікавий тим, що відкриває як особисті сторони життя й побуту гетьмана, так і його політичну діяльність.

Саме в цьому щоденнику під датою 1721 року Пилип Орлик залишив повідомлення про своє перебування в Монастирі при церкві святого Пророка Іллі: «Пообідавши там (у Галичі), я виїхав досить пізно і через дуже погану дорогу заледви зміг заїхати на ніч за пів милі до Монастиря святого Іллі, розташованого недалеко від дороги поруч з Крилосом – Катедральним Галицьким Монастирем, що належить до Львівського Єпископа. Там тоді в тому убогому Монастирі, де є п’ять монахів, що живуть з милостині та праці своїх рук, я й заночував, приїхавши до нього вночі».

Пилип Орлик залишив після себе важливий історичний доробок у державотворчому процесі України, а також привідкрив завісу історичної долі найдавнішої  християнської святині княжого Галича – храму Святого Пророка Іллі.

Олександра Левицька

Експедиції

Експедиції

У 2000 р. була створена Комплексна науково-дослідна експедиція Заповідника.Науковим консультантом ек...

28 бер. 2011 Hits:11143

Архітектура

Галицький замок

Визначний історик, один з дослідників давнього Галича А. Петрушевич навіть вважав, що на Замковій го...

05 квіт. 2011 Hits:20329

Костел кармелітів

Під час війни 1655 р. костел та будівлі монастиря були зруйновані й запустіли. Фундатором відбудови ...

02 квіт. 2011 Hits:8264

Церква Різдва Христового

Нікому з дослідників ще не поталанило встановити дати побудови церкви, хоча наукові пошуки тривають ...

02 квіт. 2011 Hits:8956