Василь Стефаник – майстер психологічної новели

14 травня – день народження Василя Стефаника (1871-1936 рр.) – українського письменника, майстра психологічної новели, громадського діяча, політика. Його твори мали великий вплив на галичан і загалом українство. За популярністю в Галичині В. Стефаник був другим письменником після І. Франка.

Народився майбутній письменник у селі Русів (Івано-Франківщина) в сім’ї заможного селянина. Батьки грошей на освіту сина не шкодували. Навчався у Русівській початковій школі (з 1878 р.), Снятинській міській школі (з 1880 р.), потім у польських гімназіях у Коломиї (з 1883 р.) та Дрогобичі (з 1891).  З Коломийської гімназії був виключений через участь у «Покутській трійці». В Дрогобичі В.Стефаник познайомився з І.Франком.

Перші літературні спроби В.Стефаника припадають на роки навчання в гімназії. В 1897 р. в чернівецькій газеті «Праця» надруковано кілька його новел з життя покутського села.

По закінченні Дрогобицької гімназії навчався на медичному факультеті Ягеллонського університету в Кракові. Поступово втрачав зацікавлення медициною і зрештою в 1900 р. покинув університет.

У 1904 р. В. Стефаник одружився з донькою священника Ольгою Гаморак, жив з дружиною і синами у с. Стецева. У 1910 р. отримав батьківський спадок, переїхав у рідне село і де прожив там до кінця життя.

В.Стефаник засновує читальні «Просвіти», як член Радикальної партії агітує на виборах, виголошує палкі промови на вічах. У 1908 р. селяни обирають його послом від радикальної партії до австрійського парламенту; 10 років перебуває у Відні, захищаючи селян.

У 1916 р. В.Стефаник повертається до літературної творчості. Радянський уряд з пропагандивною метою призначив йому в 1928 р. персональну пенсію, від якої письменник у 1933 р. відмовився, коли довідався про штучно створений голод і переслідування української інтелігенції. Внаслідок цього Стефаника в УРСР аж до 1939 р. перестали згадувати. Відтоді його видають сфальшовано, представляючи як прихильника радянського ладу.

Письменник тяжко хворів, ще в 1930 р. він переніс частковий параліч. До частих серцевих нападів долучається запалення легенів. 7 грудня 1936 р. Василь Стефаник помирає, його поховано в рідному селі.

В. Стефаник був творцем соціально-психологічної новели в українській літературі. Він досліджував внутрішній світ людини, реально відтворював людську психологію. Уся творчість Василя Стефаника насичена психологізмом, відчуттям швидкоплинності людського життя на землі.

Письменник був новатором у літературі, творцем і неперевершеним майстром дуже стислої, драматичної за змістом і глибоко ліричної за звучанням соціально-психологічної новели. Твори В. Стефаника перекладено багатьма мовами світу.

Любов Бойко

Експедиції

Експедиції

У 2000 р. була створена Комплексна науково-дослідна експедиція Заповідника.Науковим консультантом ек...

28 бер. 2011 Hits:11573

Архітектура

Галицький замок

Визначний історик, один з дослідників давнього Галича А. Петрушевич навіть вважав, що на Замковій го...

05 квіт. 2011 Hits:21051

Костел кармелітів

Під час війни 1655 р. костел та будівлі монастиря були зруйновані й запустіли. Фундатором відбудови ...

02 квіт. 2011 Hits:8550

Церква Різдва Христового

Нікому з дослідників ще не поталанило встановити дати побудови церкви, хоча наукові пошуки тривають ...

02 квіт. 2011 Hits:9251