Слово про поетесу і діячку ОУН-УПА:виповниться 100 років від дня народження Марти Гай

30 червня 2022 року виповниться 100 років від дня народження Марти Гай (Галини Савицької-Голояд)- української письменниці,поетеси, діячки ОУН –УПА. Тож і ми, щоб зрозуміти цю надзвичайну поетесу, помандруємо сьогодні численними дорогами, що простелилися перед літераторкою мало не в усі кінці України. І нехай на голос її серця озветься наша душа, бо пророчими є слова німецького поета і філософа Йоганна Гете: «Хто хоче розуміти поета, мусить піти в його країну».

Україна – наша Батьківщина, яка починається із кожного з нас, з нашої родини. Перш за все, це те місце, де ми народилися і виросли, яке ні раз і не двічі ми проміряли своїми ногами. По-друге, Україна – це наша рідна країна. Вітчизну змінити не можна, як не можна змінити своїх батьків, тих, хто дав нам життя. Марта Гай дуже любила свою Україну. Все своє життя поетеса боролася за щастя на рідній землі та за щастя своїх співвітчизників.

Поезія Марти Гай

Батьківщині

Не покину тебе. Ляжу тихо біля твоїх я ніг,

Наче вірна собака, що тебе все життя сторожила.

Не покину тебе, хоч заманливих стільки доріг,

Й чужина обіцяє, що буду я знею щаслива.

Не покину тебе, тих роменів, що в сонце глядять,

Тих фіялок розквітлих у радужні весни,

Тих твоїх поруйнованих, спалених хат,

Яких доля ніяк, ох ніяк не воскресне!

Як безмірно нам довго з тобою страждати прийшлось!

Все бої. І бої, гіркі втрати, і знов бойовище…

Прапор твій з наших рук ворогам вирвать все ж не вдалось,

В спазмах болю піднімати його ми все вище та вище.

А тепер за моря від`їжджають твої юні сини,

І коли журавлі закурличуть щасливо у небі,

Не повернуть вони, сиротою під приціл Москви

Кинуть матір свою, отрясаючи совість із себе.

А що ж я? Болем змучена твоя дочка?

Я своїми грудьми заслоню тебе в смертну годину!

Хто нам скаже, чи може одне тільки життя

Врятувати мільйонну свою Батьківщину?


Але світ підняла з небуття непомірна Любов,

Але наше буття утвердила незламна Вірність…

Я тебе не покину, поки в серці пульсує ще кров,

Поки моя душа ісповідує людську Гідність!

У вірші «Батьківщині» авторка знайшла проникливі яскраві образи, щоб передати силу любові до Батьківщини, до рідної української землі. Почуття патріотизму – найсвятіше почуття людини. Кожен з нас любить землю, де він народився, виріс, мову, вперше почуту з уст матері, вулицю, на якій зростав. А от знайти слова, щоб виразити свою любов – важко.

Літераторка такі слова знайшла. Вона зуміла передати у поезії любов до прекрасної нашої землі – України у простих та щирих словах.

Ця тема залишається актуальною у всі часи, зокрема на сьогоднішній день.

Україна страждала протягом трьох століть від нещадного російського панування та експлуатації, включаючи понад 70 років невимовного комуністичного терору, який лише у ХХ столітті включав:

 

● Голодомор, який забрав мільйони українських життів і тепер визнаний міжнародним співтовариством таким, яким він був насправді, – одним із найгірших геноцидів в історії людства;

● заборону релігії, конфіскацію церковного майна та системні переслідування і вбивства ієрархії, духовенства та українців;

● жорстокі репресії та страти видатних діячів України в науці, літературі, культурі та мистецтві, у тому числі в період, відомий як «Розстріляне Відродження»;

● нещадну русифікацію та знищення будь-якого опору радянській імперії або прояв будь-якої форми Незалежності України, що призвели до примусового ув’язнення незліченної кількості мільйонів українців у радянських таборах смерті – ГУЛАГу;

● втрату мільйонів українських життів від рук Червоної армії під час Другої світової війни;

● Чорнобильську катастрофу, яка стала продовженням політики недбалого та ненаситного розкрадання українських ресурсів Кремлем, а відтак приховуванням цього ядерного вибуху (проводячи під радіоактивним небом – лише через п’ять днів після катастрофи – парад 1 травня у столиці України Києві, всього за 90 кілометрів від ядерного вибуху, тим самим ставлячи під загрозу життя невинних людей, включаючи молодь та дітей).

Українських борців за свободу, які проклали шлях до відновлення Незалежності України, і всіх тих, хто тепер мужньо захищає територіальну цілісність України від військової агресії Росії, також слід вшанувати як національних героїв України.

Відновивши Незалежність України, український народ взяв під контроль як свою землю, так і свою долю.

Українці завжди мріяли про свою державу і покоління за поколінням виборюють нашу незалежність. За ідеали свободи гинуть найкращі сини і дочки України. Пам’ятаймо нескорених патріотів, які здобувають нам волю, вклонімося їхньому героїзмові.

Упевнена, що переможемо, а потім ми,українці, почнемо відновлювати нашу рідну країну. Тримаймося! Збройні Сили України продовжують тримати героїчну боротьбу й гідно дають відсіч ворогу. Кожен новий день робить нас на крок ближчими до перемоги.

Слава Україні! Героям Слава!

Леся ШЕПТИНСЬКА.


 

Експедиції

Експедиції

У 2000 р. була створена Комплексна науково-дослідна експедиція Заповідника.Науковим консультантом ек...

28 бер. 2011 Hits:11669

Архітектура

Галицький замок

Визначний історик, один з дослідників давнього Галича А. Петрушевич навіть вважав, що на Замковій го...

05 квіт. 2011 Hits:21196

Костел кармелітів

Під час війни 1655 р. костел та будівлі монастиря були зруйновані й запустіли. Фундатором відбудови ...

02 квіт. 2011 Hits:8612

Церква Різдва Христового

Нікому з дослідників ще не поталанило встановити дати побудови церкви, хоча наукові пошуки тривають ...

02 квіт. 2011 Hits:9313