Володимир Січинський – український архітектор, графік і мистецтвознавець

Як архітектор В.Січинський шукав органічний зв'язок між новими засобами будівництва й українськими стилями минулого, особливо княжої доби і бароко. За його проєктами побудовані церкви в Україні, США, Канаді, Бразилії.

Він є автором фундаменталької роботи – «Історії українського мистецтва. Архітектура» (Нью-Йорк, 1956) у двох томах. Перший том містить текстовий матеріал, котрий докладно висвітлює історично-суспільний розвиток церковного будівництва, описує архітектурні пам’ятки та подає вичерпні життєписні дані про виконавців цих пам’яток. Другий том Історії проф. Січинського має 64 таблиць із 300 рисунками. Старокняжа доба займає 9 рисунків з планами Десятинної церкви, Успенської катедри, церкви Кирила, церкви Св. Михаїла та iнших будівель Києва Х-ХІІ ст. На наступних таблицях зображено рисунки з катедри Спаса в Чернігові, сакральних споруд Чернігова, Галича, зокрема храму Св. Пантелеймона, численних церков та римо-католицьких костелів у Львові, дерев’яних церков на Бойківщині, Лемківщині, Буковині тощо.

Володимир Січинський походив з роду четвертого покоління священнослужителів. Його батько, Юхим Січинський, був видатним істориком, археологом, етнографом, музеєзнавцем, організатором просвітнього руху на Поділлі й православним священником-протоєреєм, редактором «Подільських єпархіяльних відомостей» та ін. видань.

Народився В. Січинський 24 червня 1894 р., змалку мав усі умови для розвитку свого таланту й передусім світогляду. Десятирічним вступив у Кам’янець-Подільську художньо-промислову школу, де отримав знання з малювання та мистецтвознавства. Разом з батьком влаштовував експедиції до різних куточків Поділля.

З золотою медаллю закінчив Петербурзький інститут цивільних інженерів (1912-1917). 24-літнім, ставши архітектором, брав участь у заснуванні Архітектурного інституту в Києві та керував будівельним відділом земської управи на Поділлі.

Після поразки української державності В. Січинський був змушений перебратися до Львова, де став учителем філії Академічної гімназії. Звідси в 1923 р. емігрував до Праги, тут 10 років був лектором і доцентом Українського вищого педагогічного інституту ім. М. Драгоманова й одночасно викладав історію мистецтва (рисунок, перспектива) в Українській студії пластичного мистецтва (УСПМ). Крім педагогічної праці, продовжував навчатися в Карловому університеті. Закінчивши його в 1927 році, здобув звання доктора філософських наук, яке дало змогу В.Січинському стати професором Українського Вільного Університету (УВУ).

У 1943 р. Володимира Січинського заарештувало гестапо, ув’язнення відбував у тюрмах Праги і Берліна. Перебував у таборі для переселенців в Ашафенбурзі.

З 1949 р. аж до своєї смерті 25 червня 1962 р. В.Січинський жив і працював у США. В Америці, з новими силами, він продовжував брати участь у науковій діяльності. Хоч умови життя і праці були складними (жив в одній кімнаті з дружиною і двома дітьми), Січинський виконав велику кількість графічних робіт для книжкових обкладинок, друкарських та фірмових підприємств, видавництв, організацій, товариств, корпорацій, каталогів, а також гербів українських земель, марок тощо.

Любов Бойко

Експедиції

Експедиції

У 2000 р. була створена Комплексна науково-дослідна експедиція Заповідника.Науковим консультантом ек...

28 бер. 2011 Hits:11815

Архітектура

Галицький замок

Визначний історик, один з дослідників давнього Галича А. Петрушевич навіть вважав, що на Замковій го...

05 квіт. 2011 Hits:21366

Костел кармелітів

Під час війни 1655 р. костел та будівлі монастиря були зруйновані й запустіли. Фундатором відбудови ...

02 квіт. 2011 Hits:8677

Церква Різдва Христового

Нікому з дослідників ще не поталанило встановити дати побудови церкви, хоча наукові пошуки тривають ...

02 квіт. 2011 Hits:9375