Князь Юрій ІІ Болеслав Тройденович - останній галицько-волинський володар

Андрій і Лев ІІ – останні українські князі з роду Романовичів. Вони померли майже рівночасно, але жоден з них не мав сина, то на них і вигас рід Романовичів. Галицькі бояри запросили тоді на престол князя Юрія Тройденовича, сина польського князя Тройдена і руської княгині Марії, дочки Юрія І. Власне, спершу звався він Болеславом, бо по батькові був поляком і латинської віри. Але щоб стати князем руським, прийняв православну віру і дістав християнське ім’я Юрій. Він присягнув, що буде твердо триматися грецької віри і вступив на княжий престол у Львові як Юрій ІІ.

Він одружився з донькою литовського князя Гедиміна, а свою доньку віддав заміж за литовського князя Любарта, Гедимінового сина. Через те Литва і Галицько-Волинська держава були тоді в тіснім союзі.

Але це тривало недовго. Згодом Юрій ІІ Тройденович почав запрошувати до Львова та до інших галицьких і волинських міст багато чужинців, насамперед латинських священників, і дозволяв їм тут проповідувати латинську віру й навертати насильно людей на латинство. Він був вихований у латинській вірі й ходив до латинського костелу, а не до церкви. Це дуже не сподобалося боярам, бо вони знали, що коли князь не буде любити й триматися віри народу, то не буде дбати про нього, і держава ослабне. Через це вони  1340 року потаємно змовились і на Великдень у місті Володимирі всипали Юрієві до вина отрути.

Галицькі бояри утримували владу в 1340-1349 роках, а їх проводирем був Дмитро Дедько. Волинь захопив литовський князь Любарт Гедимінович (1340-1385 рр.). Він був наймолодшим сином Гедиміна і Євфемії Львівни. Литовсько-руський князь перейняв православ’я та ім’я Дмитро, переселився на західну Волинь. Розпочинається боротьба за галицько-волинські землі між польськими і литовськими феодалами.

Протягом 1340-1366 рр. галицькі і волинські землі були повністю захоплені і розділені між сусідніми державами.

Галицько-Волинська держава, друга за величиною на українській землі, яка зуміла об’єднати навколо себе більшу частину української етнографічної території того часу, в середині ХІV ст. перестала існувати. Але півтора століття її існування не проминули безслідно для подальшої долі українського народу. Ця держава, розташована у Центральній Європі, перейняла культурно-національні традиції Київської Русі і зазнавала культурних впливів Західної Європи. Галицько-Волинська держава зберегла себе від асиміляції з боку Польщі і стала головним політичним центром для всієї України.

О.Харук

Експедиції

Експедиції

У 2000 р. була створена Комплексна науково-дослідна експедиція Заповідника.Науковим консультантом ек...

28 бер. 2011 Hits:11815

Архітектура

Галицький замок

Визначний історик, один з дослідників давнього Галича А. Петрушевич навіть вважав, що на Замковій го...

05 квіт. 2011 Hits:21366

Костел кармелітів

Під час війни 1655 р. костел та будівлі монастиря були зруйновані й запустіли. Фундатором відбудови ...

02 квіт. 2011 Hits:8677

Церква Різдва Христового

Нікому з дослідників ще не поталанило встановити дати побудови церкви, хоча наукові пошуки тривають ...

02 квіт. 2011 Hits:9375