«Натхненний Богом світ краси»

Кожен з нас береже в потаємному куточку свого серця найпрекрасніші згадки про дитинство. Цей золотий період життя людини накладає свій відбиток на всю подальшу долю. Поспішаючи стати дорослими  більшість з нас поринає в сувору реальність і назавжди розлучається з  невимовними чудесами країни дитинства. Лине невелика часточка людей продовжує жити в світі казок, легенд, неповторності образів, дарованого кожному з нас Раю. Сьогодні ми знову маємо змогу повернутись у світ дитинства, торкнувшись зором неповторного творіння захованого в ляльку-мотанку, про  яку поет Віктор Кравцов писав:

У ляльці-мотанці – енергія життя,

Яка дарована космічним дивом

І струменевих променів злиття

Нас зачаровує беззвучним співом.

Тотемні обереги, ніби з давнини,

Протягують нитки, які єднають

Сучасний світ і досвід сивини,

Майбутнє також тихо зачіпають.

Ласкаві руки, створюють ляльки,

Збираючи заряди з полюсів

І тануть, топляться, зближаються віки

В зіницях у провідника часів!..

Оксана Стефанишин. Ця тендітна жінка, мати-берегиня з міста  Борислава, яка обрала, як на мене, зовсім не жіночу професію інженера-нафтовика та ще й стала кандидатом технічних наук із спеціальності «Машини нафтової та газової промисловості», своїм талантом підкорила «Натхненний Богом світ краси», переплела в єдине  любов та натхнення до прекрасного. Сьогодні вона знайомить нас із своїм багаторічним творчим доробком.

Її життєвий шлях не простий, однак вона ніколи не скаржиться, а постійно працює та творить. Незважаючи на всі труднощі життя, душа у неї творча, наполеглива, натхненна. І як результат – чарівні ляльки, вишивки, картини, обереги, які  вона творить інтуїтивно.

– Моїми руками керує якась невидима сила і завдяки їй проростає оте предвічне зерно, котре підсвідомо живе у кожному з нас, – каже майстриня.

– Здавалося б, хто тепер може здивуватися ляльці-мотанці?  Та попри все, українська народна лялька – це символ жіночої мудрості, родинний оберіг. Виготовляючи цей сакральний предмет, майстриня вкладає у них свою енергію, певні думки і побажання, – зазначив відкриваючи виставку заступник генерального директора Національного заповідника «Давній Галич» з наукової роботи Семен Побуцький.

– Усі елементи одягу мотанки є символічними: спідниця уособлює

землю; сорочка — три часи: минулий, теперішній і майбутній; головний

убір – очіпок, стрічка чи хустка –  зв’язок із небом… Українська

лялька тим унікальна, що вона – така ж, як тисячі років тому. А такі

майстрині, як Оксана Стефанишин, дарують нам щастя і нагоду від

близького «спілкування» з минулим і майбутнім, – підкреслила директор Галицької малої академії народних ремесел Стфанія Сидорук.

Ця виставка перевертає ваше уявлення про мотанки. Майстриня презентує  близько сотні не схожих одна на одну творчих робіт. Це – і ляльки зернівки, і нерозлучники, і лихоманки, і десятиручки, і цілі композиції виробів, а ще картини з соломки, глечики, вишиті рушники. Свою колекцію робіт Оксана Стефанишин неодноразово з успіхом презентувала за кордоном, зокрема,  у Польщі, двічі в Іспанії. До речі, зараз її ляльки експонуються у Барселоні.

На презентацію до Картинної галереї «Давнього Галича» прибуло чимало гостей, серед яких професор Національного університету нафти і газу, керівник дисертації Оксани Стефанишин Богдан Копей, науковий співробітник музею Бойківщини міста Долини Тетяна Гнатковська, саме звідти переїхала виставка до Галича, міський голова міста Галича Орест Трачик, депутати Галицької міської ради, художники, а ще поважна делегація з міста-побратима Радеберга (земля Саксонія, ФРН). А настрій презентації створював чудовий дует бандуристів – Ольга та Вероніка Ткачівські.

Впродовж місяця галичани і гості міста матимуть змогу ближче пізнати «Натхненний Богом світ краси» Оксани Стефанишин.

 

Ярослав Поташник

Галерея зображень

Експедиції

Експедиції

У 2000 р. була створена Комплексна науково-дослідна експедиція Заповідника.Науковим консультантом ек...

28 бер. 2011 Hits:7807

Архітектура

Галицький замок

Визначний історик, один з дослідників давнього Галича А. Петрушевич навіть вважав, що на Замковій го...

05 квіт. 2011 Hits:14943

Костел кармелітів

Під час війни 1655 р. костел та будівлі монастиря були зруйновані й запустіли. Фундатором відбудови ...

02 квіт. 2011 Hits:6608

Церква Різдва Христового

Нікому з дослідників ще не поталанило встановити дати побудови церкви, хоча наукові пошуки тривають ...

02 квіт. 2011 Hits:6863