Мистецький талант Тараса Шевченка

Тарас Григорович Шевченко був не тільки геніальним поетом, природа наділила його великим хистом до малювання і талантом співака. Ті, хто чув його спів (В. Білозерський, П. Куліш, М. Максимович), стверджують, що ніхто краще за Шевченка не вмів співати українських народних пісень. Коли почалися наукові дослідження мистецької спадщини Т. Шевченка, то виявилось, що він мав великий художній талант. Він є визнаним малярем, рисувальником, гравером. Саме  тому Шевченко займає визначне місце також в історії українського мистецтва.

Як відомо з біографії Шевченка, мистецький талант виявився у нього дуже рано та розвинувся самостійно. Його картини, написані аквареллю, сепією, тушшю, – оригінальні і високомистецькі твори. За час роботи в Академії Шевченко придбав собі славу доброго портретиста та ілюстратора. Йому наввипередки замовляли портрети різні заможні люди. Сюжети для своїх малюнків особливо охоче брав з української історії. Бажаючи популяризувати в мистецтві старовину, Т. Шевченко мав задум видати альбом «Живописная Украина» і в 1844 році видав перший випуск, який складався з шести малюнків, переданих гравюрою: «Судня рада», «Дари в Чигирині 1649 року», «Кавказ», «Старости», «Видубецький монастир», «У Києві».

Отримавши 1845 року посаду художника при Київській Археографічній Комісії, з дорученням змальовувати пам’ятки старовини, Шевченко об’їхав цілий ряд цікавих з історичного погляду місцевостей Полтавщини, Київщини, Волині і змалював багато церков, старих будівель, різних залишків архітектурного та сакрального мистецтва. Полтава, Переяслав, Прилуки, Пирятин, Суботів, Чигирин, Почаїв та інші місцевості дали багатий матеріал для акварельних і сепійних малюнків української старовини. Перед самим своїм арештом отримав Т. Шевченко призначення на посаду професора малювання в Київському університеті. Але не довелося йому там працювати і поїхати до Італії для удосконалення свого таланту, про що так мріяв і на що його приятелі давали кошти.

Заслання Шевченка особливо тяжке було для нього, бо йому забороняли не тільки писати, але й малювати. Правда, ця заборона іноді порушувалась і в Оренбурзі, а особливо під час експедиції на Аральське море. Шевченко брався за малювання, але ця випадкова робота, під вічним страхом кари за неї, не могла задовільнити митця, і він, повертаючись із  заслання, вважав ці десять років, проведених в неволі, пропащими для свого мистецького розвитку. Проте мистецьким здобутком невільницької праці Шевченка була колекція близько 300 малюнків – краєвидів Аральського моря та його узбережжя, сценок з киргизького побуту і казарменого життя.

Також Шевченко займався гравюрою, яка особливо приваблювала його як засіб для популяризації великих творів мистецтва. В своєму щоденнику 26 червня 1857 року Т. Шевченко записав: «Бути добрим гравером – це значить сприяти поширенню прекрасного й повчального серед громади, отже – бути корисним людям і угодним Богові».  Цілий рік після повернення до Петербурга працював над офортами, і за дві гравюри (одна з картин Рембрандта, друга з картин Лебедєва) отримав ступінь академіка. Всього Т. Шевченко зробив більше 30-и офортів. Частина з них – з чужих картин, частина – з власних, кілька портретів і автопортретів. Працював самостійно і за вчителя мав хіба що великого голландського майстра Рембрандта, наслідуючи його манеру світлових ефектів – контрастів світла і тіні. Всі знавці-спеціалісти, що писали про Шевченка, як про гравера, високо ставлять його офорти і підкреслюють, що своїми гравюрами він відродив в українському мистецтві цю прекрасну галузь, яка процвітала пишним цвітом наприкінці XVII – на початку XVIII  століття.

 

Ганна Жолоб

Експедиції

Експедиції

У 2000 р. була створена Комплексна науково-дослідна експедиція Заповідника.Науковим консультантом ек...

28 бер. 2011 Hits:8337

Архітектура

Галицький замок

Визначний історик, один з дослідників давнього Галича А. Петрушевич навіть вважав, що на Замковій го...

05 квіт. 2011 Hits:15883

Костел кармелітів

Під час війни 1655 р. костел та будівлі монастиря були зруйновані й запустіли. Фундатором відбудови ...

02 квіт. 2011 Hits:6882

Церква Різдва Христового

Нікому з дослідників ще не поталанило встановити дати побудови церкви, хоча наукові пошуки тривають ...

02 квіт. 2011 Hits:7221