Крилос – чудове місце для духовних проектів

25 серпня  2018 р. з нагоди відзначення Дня Незалежності України в Національному заповіднику «Давній Галич» на Крилоській горі відбувся духовно-мистецький захід «Вірую». Цей проект, котрий об’єднав найкращих українських музикантів світового рівня, презентував Благодійний фонд «Україна Інкогніта». Його співорганізаторами стали Івано-Франківська торгово-промислова палата, Івано-Франківська ОДА та Агенція регіонального розвитку Івано-Франківської області.

Місце Крилоса, де у середньовіччі знаходився дитинець княжої столиці, а пізніше існував релігійно-духовний центр Галицької митрополії, є чудовим місцем для проведення такого  рівня заходів. Неповторний дух минувшини відчуває кожен, хто ступає на Крилоську гору. Тисячі прочан із вірою в серці приходять сюди у пошуках свого духовного відновлення. Тут минуле переплітається із сучасним і творить непогану перспективу на майбутнє.

Після щорічної прощі, яка відбулася на початку серпня на чолі з Патріархом УГКЦ Святославом, це другий потужний захід, який, можливо,  не зібрав уже  так багато людей, але  об’єднав галицьку та українську еліти. Адже тут можна було побачити і народних депутатів України, і керівників обласної та районної влад, і найвище духовенство краю. Вони були не тільки співорганізаторами заходу, але і слухачами чудових творів релігійно-духовного характеру. А послухати направду було кого.

Ірина Рябчун виконала класичні твори та українські мотиви  на унікальному інструменті – карильйоні. Квартет бандуристок «Гердан» Прикарпатського національного університету ім.В.Стефаника (кер. Віолета Дутчак) заспівав кілька чудових пісень, які зачіпали серця слухачів. В Успенській церкві (для тих, хто уважно прочитав програму) співала лавреат Національної премії ім. Т.Шевченка Наталія Половинка у дуеті з Юлією Тарасович. Почуте  було направду неповторним, адже співачки виконували давні духовні наспіви без акомпанементу. Акустика храму і тьмяне світло зробили свою справу і спів  благодатно впливав на присутніх. Складалося таке враження, що ми не у ХХІ, а десь у ХІІІ столітті.

Справжньою  окрасою святкового дійства став виступ Народної артистки України Ніни Матвієнко, яка презентувала програму «Увійди і ти у цей собор». Радував слухачів і виступ академічного симфонічного оркестру Івано-Франківської  філармонії імені Ірини Маланюк. А ще вперше, саме тут у Крилосі, прозвучала просто неба опера-реквієм «ЙОВ» формації Nova Opera. Вона створена за книгою Йова зі Старого Заповіту з використанням латинських сакральних текстів. Її написано в синтетичному жанрі, що вперше в історії світової музики поєднав у собі оперу, реквієм та ораторію. Музику твору написали Роман Григорів та Ілля Разумейко, а постановку здійснив Влад Троїцький.

У  Музеї  історії Галича, який могли відвідати усі бажаючі,  демонструвалася виставка оригінальних писанок майстрині з Калуша Наталії Андибур. Авторські писанки на ніжках, виконані у техніці холодної кераміки та полімерної глини, декупаж та пап’є-маше із використанням ручного та точкового розпису відрізняються від традиційних, але це направду нове слово у нашому писанкарстві.

Багато праці для того, щоб захід удався доклали і співробітники Національного заповідника «Давній Галич». Принагідно скажемо, що тут вони проявили і свою галицьку кмітливість. Адже крім дерев’яних лавок, які використовуються під час прощі, місцями для сидіння стали звичайні тюки із свіжого пахучого сіна.

Сподіваємося, що такий чудовий проект стане для Давнього Галича  традиційним і покличе  до життя инші, які сприятимуть ще більшій розбудові цього, як сказав народний депутат України Анатолій Матвієнко, «красивого місця віри на Крилоській горі».

Іван ДРАБЧУК

Галерея зображень

Експедиції

Експедиції

У 2000 р. була створена Комплексна науково-дослідна експедиція Заповідника.Науковим консультантом ек...

28 бер. 2011 Hits:9362

Архітектура

Галицький замок

Визначний історик, один з дослідників давнього Галича А. Петрушевич навіть вважав, що на Замковій го...

05 квіт. 2011 Hits:17723

Костел кармелітів

Під час війни 1655 р. костел та будівлі монастиря були зруйновані й запустіли. Фундатором відбудови ...

02 квіт. 2011 Hits:7316

Церква Різдва Христового

Нікому з дослідників ще не поталанило встановити дати побудови церкви, хоча наукові пошуки тривають ...

02 квіт. 2011 Hits:7896