Ще один Абрагамович із Залукви

В історії нам більше відоме ім’я Захарії Абрагамовича (1878 – 1903 рр.), караїмського поета, який народився у с. Лани Галицького району, жив у Галичі, але помер у Залукві. Також свого часу ми писали про караїма–вихреста, теж Захарію, що змінив своє ім’я  спочатку на  Адам, а пізніше, коли став ченцем, - на Андрій (див. газету «Нова Зоря» за 22 січня 2018 р.). Він також походив із залуквянських караїмів, але народився у с. Нові Кінчаки. І ось недавно нам під руки потрапила інформація про ще одного Абрагамовича – Зигмунта, який власне уже є уродженцем с. Залуква. Це відомий історик, орієнталіст, тюрколог, перекладач. Писав польською, німецькою, караїмською мовами.

Він народився 20 лютого 1923 року в сім’ї слюсаря Захарії Абрагамовича. Мати, Девора Морткович, походила з луцьких караїмів. Був найстаршим у сім’ї, де виховувалося четверо дітей. Рано втратив батька. У 1928−1935 рр. навчався в польській школі м. Галича. Пізніше у 1935−1939 рр. навчався в гімназії м. Станиславова (тепер м. Івано-Франківськ), де великий вплив на нього справило спілкування з учителем гімназії Миколою Лепким. А закінчував З.Абрагамович навчання у  1939−1941 рр. у Галицькій середній школі.

Під час Другої світової війни  (у 1944 р.) З. Абрагамович потрапив на примусові роботи до Німеччини, а після війни оселився в Польщі. З 1947 р. він  вільний слухач факультету філології Близького Сходу Варшавського університету. Тут навчався  на курсі під керівництвом тюрколога А. Зайончковського. У студентські роки переклав галицько-луцьким діалектом караїмської мови кілька віршів Назима Хікмета та ряд новел турецьких авторів. У 1949 р. склав іспит, а 1950 перевівся до Ягеллонського університету. 1951 здобув ступінь магістра за дослідження «Подорож Евлії Челебі до Криму 1666 року».

У 1952–1976 рр. З.Абрагамович працював архівістом у Головному архіві давніх актів (м. Варшава), у Державному воєводському архіві (м. Краків). 1967 захистив докторську дисертацію «Хаджи Мехмет Сенаї з Криму. Історія кримського хана Іслам-Гірея ІІІ (до весни 1651 року)» у відділі філології Ягеллонського університету.

У 1976–1988 рр. він  працював в Інституті історії Польської академії наук (м. Варшава). Досліджував історію Туреччини, перекладав староосманські писемні джерела. 1989 за його участю (вступна стаття, обробка матеріалу) вийшла книга орієнталіста І. Петрашевського «Uroki orientu» про 10-річну подорож на Схід, в якій описано життя, звичаї й культура Туреччини та Сходу загалом у 1830-х. Також, зацікавившись історією зв’язків Польщі й Туреччини, він видав працю «Кага Mustafa pod Wiedniem» (1973 р.), в якій використано мусульманські джерела віденського походу 1683 року.

Помер Зигмунт Абрагамович 13 грудня 1990 р., похований на Раковецькому цвинтарі у місті Кракові.

Зауважимо, що відомий автор цікавився також й Україною. Він переклав караїмською мовою (галицько-луцький діалект) вірш «Заповіт» Т. Шевченка, який уперше опубліковано в антології «Тарас Шевченко. «Заповіт» мовами народів світу» (1989 р.). За два тижні до смерті, у день, коли його поклали в лікарню, закінчив роботу над перекладом «Гамалії» Т. Шевченка й передав його у видавництво.

Таким чином, ми бачимо, що учений не змарнував свого життя, а лишив по собі вагомий науковий слід. Тому ми повертаємо це ім’я на батьківщину і, сподіваємося, що і в Залукві колись згадають про свого відомого земляка. Також ця інформація може бути використана моїми колегами, працівниками Музею караїмської історія та культури у експозиції закладу.

 

Іван ДРАБЧУК

back to top