Роман Іваничук – визначна постать сучасної української літератури

До 90-річчя від дня народження письменника в Галицькій районній бібліотеці відбулося засідання літературної вітальні, присвячене творчості Р. Іваничука. Бібліотечні працівники Марія Венгрин і Галина Петраш розповіли про життєвий і творчий шлях видатного земляка, використовуючи спогади автора.

Роман Іваничук народився 27 травня 1929 року в сім'ї учителя в селі Трач (тепер Косівського району Івано-Франківської області). Його батько мав велику бібліотеку, тому з дитинства Роман багато читав. Навчався у початковій школі в рідному селі, пізніше – в Коломийській гімназії. Спочатку вступив на геологічний факультет Львівського університету, пізніше – на філологічний (українське відділення). Через те, що не хотів бути комсомольцем і ходив у вишиванці, на нього написали донос і в 1949 р. відрахували з університету за «антирадянську діяльність». Відслуживши в армії, поновився в університеті.

У 1954 р. в студентському альманасі опублікував свою першу новелу «Скиба землі», яку схвально зустріла критика. По закінченні Львівського університету в 1957 р. працював учителем української мови і літератури у селищі Щирець Львівської області. Продовжував писати, вступив до Спілки письменників УРСР. В літературі вважав своїми учителями Василя Стефаника, Михайла Коцюбинського та Ірину Вільде. У 1958 р. вийшла друком перша збірка новел Р. Іваничука «Прут несе кригу», яка принесла автору визнання.

У 1961 році письменник переїхав у Львів. Від 1963 до 1990 р. працював редактором у відділі прози журналу «Жовтень» (пізніше «Дзвін»). За майже півстоліття творчої діяльності Р. Іваничука вийшло близько шістдесяти книг. У доробку письменника – кілька збірок новел та оповідань, багато повістей, двадцять історичних романів, якими він намагається заповнити білі плями в нашій історії. Зокрема, за роман «Четвертий вимір» (1984 р.) про одного з учасників Кирило-Мефодіївського братства Миколу Гулака автор удостоївся Державної премії УРСР ім. Т. Т. Шевченка.

Учасники літературної вітальні Любов Бойко, Марія Сохан, Марія Костик проаналізували окремі новели Романа Іваничука, вміщені у збірці «Осінні узори»; повість «Євангеліє від Томи», в якому герої вирішують проблеми добра і зла, намагаються відповісти на вічні питання; роман «Черлене вино» – про оборону Олеського замку від польських загарбників у 1431–1432 рр.

Помер Р. Іваничук 17 вересня 2016 року на 88-му році життя. Похований на Личаківському цвинтарі у Львові. Його твори не перестають цікавити сучасного читача, сподіваємось, що й наступні покоління будуть відкривати в них невідомі сторінки української історії.

Любов Бойко.

Експедиції

Експедиції

У 2000 р. була створена Комплексна науково-дослідна експедиція Заповідника.Науковим консультантом ек...

28 бер. 2011 Hits:9359

Архітектура

Галицький замок

Визначний історик, один з дослідників давнього Галича А. Петрушевич навіть вважав, що на Замковій го...

05 квіт. 2011 Hits:17718

Костел кармелітів

Під час війни 1655 р. костел та будівлі монастиря були зруйновані й запустіли. Фундатором відбудови ...

02 квіт. 2011 Hits:7314

Церква Різдва Христового

Нікому з дослідників ще не поталанило встановити дати побудови церкви, хоча наукові пошуки тривають ...

02 квіт. 2011 Hits:7892