Досліджуємо сучасні сакральні об’єкти Галича

Більшості галичан та гостей міста відомі основні храми Галича – церква Святого Пантелеймона, церква Різдва Христового; фундаменти Успенського собору. Проте, незважаючи на значну кількість храмів в минулому і сучасності, для наших теренів також були характерними каплиці та інші сакральні об’єкти – зокрема, хрести та різноманітні скульптури.

Часом їх встановлювали на перехрестях доріг для молитв подорожуючих, інколи окремі особи споруджували їх на своїх подвір’ях – в подяку за опіку. Нагод було багато – починаючи навіть з місій, які періодично проводяться різноманітними чернечими згромадженнями.

Чи розповість хтось тепер в Галичі про те, чи був колись у місті хрест на честь скасування панщини, чи хрест «тверезості», скільки було скульптур Божої Матері, яка доля скульптури Яна Непомуцена? – найімовірніше, практично ніхто. Ні наявні історичні джерела, ні перекази старожилів не можуть дати повну відповідь на дане питання – все залишилося в тому часі…

Подібне може статися з людською пам’яттю і щодо сучасних сакральних об’єктів міста. Як наші попередники, щодня ходимо поруч них; доглядаємо, а хтось, можливо, сам був ініціатором відбудови чи побудови подібних споруд.

Саме для того, щоб популяризувати дані об’єкти, зберегти інформацію про них, Національний заповідник «Давній Галич» у рамках роботи постійно діючої, науково-дослідної експедиції створив експедиційний загін, який займатиметься збором інформації та фотофіксацією. Триватиме робота загону з 18 червня до 12 липня 2019 р.

До складу загону входять наукові співробітники відділу охорони культурної спадщини та науково-освітнього відділу заповідника. За цей час науковці повинні будуть обійти всі вулиці міста і максимально зібрати дані. Також буде підготовано мапу з усіма наявними в місті об’єктами сакрального характеру.

Важливо, що праця охоплюватиме збір інформації про об’єкти всіх християнських конфесій міста. Про результати своєї роботи науковці прозвітують на засіданні вченої ради Національного заповідника «Давній Галич», яка повинна відбутися у жовтні 2019 р.

 

Довідково. В 2016–2018 рр. експедиційним загоном «Галицькі некрополі» Національного заповідника «Давній Галич» здійснено комплексні дослідження старих кладовищ на Галич-Горі та поруч Галицького замку, кладовища поруч каплиці Св. Дмитрія (Галич-Заріка) та старого єврейського кладовища.

В 2000 р. за результатами обстежень було видано каталог надмогильних пам’ятників караїмського кладовища.

 

Андрій Чемеринський

Експедиції

Експедиції

У 2000 р. була створена Комплексна науково-дослідна експедиція Заповідника.Науковим консультантом ек...

28 бер. 2011 Hits:9380

Архітектура

Галицький замок

Визначний історик, один з дослідників давнього Галича А. Петрушевич навіть вважав, що на Замковій го...

05 квіт. 2011 Hits:17744

Костел кармелітів

Під час війни 1655 р. костел та будівлі монастиря були зруйновані й запустіли. Фундатором відбудови ...

02 квіт. 2011 Hits:7322

Церква Різдва Христового

Нікому з дослідників ще не поталанило встановити дати побудови церкви, хоча наукові пошуки тривають ...

02 квіт. 2011 Hits:7910