Фундамент Воскресенської ротонди

В урочищі Воскресенське, навпроти Крилоського городища, на правому боці Мозолевого потоку на невисокому пагорбі (8-12 м), знаходиться фундамент Воскресенської ротонди. Власне привабливі зовнішні риси горбка та його загадкова назва зацікавили ще перших дослідників літописного Галича.

 

Л. Лаврецький розкопав тут 1884 року фундамент невідомої восьмикутної, на його думку будівлі. І. Шараевич зробив висновок, що фундамент подібний за формою та матеріалом до церкви на Полігоні в урочищі Карпів гай і вважав його залишками церкви-ротонди Воскресіння, яка, на його думку, існувала ще у ХVІІІ ст.

Професор В. Антонович, який оглянув розкоп 1885 року, вважав, що даний фундамент треба відносити до оборонних кам’яних веж. Повторні дослідження нерозгаданої ротонди 1941 року розпочав Я. Пастернак, однак війна не дала йому можливості до кінця вивчити цей об’єкт. Однак Я. Пастернак встиг зафіксувати план пам’ятки і зробити висновок, що це кам’яна церква або каплиця. Відсутність необхідної інформації змусила ленінградських та львівських археологів 1989 року уже втретє провести тут розкопки.

Вчені дійшли висновку, що цей фундамент округлої будівлі, зовнішні контури якої досить розпливчасті й утворюють коло діаметром близько 10 м. Фундамент сильно пошкоджений під час оранки та після розкопів 1884 року. Конструкція фундаменту складається з плит маргею або опоки і річкового каміння на землі та глині. Жодних слідів кам’яного будівництва не було зафіксовано. Археологи зробили припущення, що споруда представляла собою зрубну дво-або триярусну дерев’яну церкву-каплицю, план якої швидше всього був восьмигранним. А матеріал, з якого був споруджений фундамент, вказує на відносно пізній час побудови. Споруду слід датувати ХІІІ ст.

 

Експедиції

Експедиції

У 2000 р. була створена Комплексна науково-дослідна експедиція Заповідника.Науковим консультантом ек...

28 бер. 2011 Hits:11669

Архітектура

Галицький замок

Визначний історик, один з дослідників давнього Галича А. Петрушевич навіть вважав, що на Замковій го...

05 квіт. 2011 Hits:21196

Костел кармелітів

Під час війни 1655 р. костел та будівлі монастиря були зруйновані й запустіли. Фундатором відбудови ...

02 квіт. 2011 Hits:8612

Церква Різдва Христового

Нікому з дослідників ще не поталанило встановити дати побудови церкви, хоча наукові пошуки тривають ...

02 квіт. 2011 Hits:9313